Pensule noi în trusa de make-up și depozitarea lor (DIY project)

Mămicile care mă urmăresc probabil știu cum e și înțeleg de ce mă chinuie talentul cu astfel de proiecte simpatice și pentru cine nu știe, explic imediat ce se întâmplă. În perioada concediului de creștere copil, adică în cei 2 ani de stat acasă cu cel mic, se întâmplă să te lovească creativitatea și să vrei să faci ceva în sensul ăsta. Nu vorbesc doar din experiența mea ci și din alte cazuri pe care le văd în jurul meu. Știu mămici care s-au apucat de făcut bijuterii, de croșetat, de hăinuțe pentru copii, de cusut la mașină, de gătit mai mult, etc. Toate astea implică pasiune, creativitate și imaginație și nu-mi dau seama de unde se naște dorința de a creea ceva dar, tind să cred că e rezultatul activităților zilnice ce se învârt în jurul unui suflet inocent și a mediului colorat ce se instalează în casă.
Eu am avut multe porniri dar lipsa timpului mi-a tăiat elanul la tot ce îmi propuneam să fac. Îmi place perioada asta și o să-mi lipsească dar într-un fel abia aștept ca bebe să nu mă depindă de mine și să pot să mă ocup și de micile mele pasiuni. De exemplu, mi-e dor să citesc o carte. Cu siguranță aș avea timp de ea dar asta ar însemna să renunț la blog și la tot ce ține de el ceea ce e imposibil. Blogul este pasiunea mea prioritară 😀 .

DIY (Do It Yourself)

La o curățenie generală am descoperit pe balcon o mică colecție de cutii goale de lapte praf. Nu-mi place să mă justific, dar ca să nu fiu judecată pe nedrept, vreau să menționez ca o mică paranteză, că am alăptat 1 an, până au secat izvoarele de lapte, după care am fost nevoiți să trecem la laptele formulă. Nu intru în detalii pentru că nu are rost, subiectul e altul.
Am aruncat din ele și nu-știu ce mi-a venit mie să păstrez 2. Auzisem recent de un spray pentru frigider care se poate folosi și la mașini și la tot ce vrei să vopsești. Am tras o fugă la un magazin unde bănuiam eu că o să găsesc așa ceva și am găsit. Curios domnul de acolo m-a întrebat ce vreau să fac cu el. Nu-mi place să intru în vorbă cu străinii dar ca să nu dau dovadă de altceva, i-am spus de cutiile de lapte praf pe care vreau să le transform. I s-a părut interesant și m-a sfătuit să le degresez și să le șlefuiesc înainte de operațiunea albire, plus că mi-a oferit cadou și o bucățică de șmirghel. Nu am avut timp să caut pe net informații despre proiecte asemănătoare și să mă inspir, eu aveam planul meu simplu în cap și atât. Dar cred că mi-ar fi prins bine să citesc câte ceva.

Dacă aveți de gând să folosiți vreodată acest spray pentru vopsit,

vă sfătuiesc să:

♦ alegeți un spațiu deschis sau introduceți obiectul care trebuie vopsit, într-o cutie de carton care nu vă mai trebuie
♦ capitonați pe jos cu hârtie sau ziar dacă nu aveți cutie
♦ nu vopsiți pe balcon sau în spații restrânse, în apropiere de alimente, plante sau animale
♦ vopsiți pulverizând de la distanță, nu țineți sprayul aproape de obiect
♦ purtați o mască la nas/gură, evenutual și mănuși de plastic

Eu nu am respectat chiar toate punctele dar după experiența asta mi-am dat seama de greșelile mele iar la alte proiecte o să mă descurc mai bine. Nu am purtat mască așa că m-a luat un mare somn dar s-a nimerit la fix pentru că vopsisem cutiile în timpul somnului de prânz al copilului.
M-am mozolit puțin pe mâini dar asta pentru că m-am încăpățânat să mut cutiile așa ude cum erau. Noroc că a ieșit vopseaua imediat cu dizolvant de unghii.jAm început prin degresarea cutiilor cu apă și detergent de vase. Le-am șters bine cu prosopul și am șlefuit doar una dintre ele, ca să văd diferența, să mă conving că pasul ăsta chiar contează. Diferențe nu există după părerea mea, așa că puteți să treceți de partea cu șlefuirea.
Apoi m-am apucat să vopsesc după ce am agitat sprayul foarte bine (very important!) dar de teamă că se împrăștie prin aer prea mulți vapori, nu am păstrat o distanță corespunzătoare și datorită acestui fapt, m-am trezit cu dâre pe cutii. M-am enervat și le-am lăsat așa la uscat. Altă soluție oricum nu aveam.DSC04874A doua zi le-am luat la a doua repriză de vopsit dar cu mai mare atenție și păstrând o distanță mai bună, iar rezultatul este cel din poze.DSC07699Le-am lăsat albe simple cum îmi plac mie iar la una am atașat un elastic argintiu cu fundiță, dar dacă vă tentează, vă puteți juca pe ele cu oja pe care nu o mai folosiți (desenați fluturași, inimioare, floricele sau ce vreți voi) sau cu carioci.
Deocamdată se vede ciudat cum stau pensulele în ele dar o să pun boabe de cafea ca să stea înfipte și mai ridicate iar efectul cu siguranță va fi altul.DSC07692DSC07637

Noul meu set de 24 de Pensule Profesionale cu mânere

din Lemn

Nu aveam neapărat nevoie de un nou set dar mă ardea curiozitatea. Am mai luat eu acum câțiva ani un set de 24 de pensule de pe net și am fost super mulțumită de ele. Bineînțeles că nu le folosesc pe toate, mai ales că mai am și alte seturi mai mici iar eu nu mă machiez zilnic.
Setul are mânere din lemn natural beige și deși se aseamănă între ele, fiecare are rolul și scopul său iar acesta este redat de denumirea scrisă pe fiecare. DSC07640 DSC07650Le-am găsit AICI și undeva mai jos sunt trecute și denumirile iar în dreptul fiecărei denumiri se menționează tipul de păr din care este confecționată. Sincer, eu chiar mă așteptam la niște bombe dar am rămas plăcut surprinsă când le-am atins. Unele dintre ele, în special cele mari (de pudră, blush, etc) sunt foarte fluffy iar printre cele de machiaj sunt câteva mai rigide din păr sintetic bănuiesc. Am și început să le folosesc și chiar mă declar mulțumită, preferatele mele fiind pensula pentru blush, pentru iluminator, pudră și pensula angulară care poate fi folosită și pentru sprâncene și în loc de dermatograf, la trasarea liniilor de-a lungul genelor.g mAm uitat să fotografiez cum a venit depozitat setul, așa că am luat 2 poze de pe site. Se prezintă într-un toc negru masiv, aparent pare piele neagră dar nu sunt sigură, iar pensulele mari au căciulițe din plastic, pentru protecție.

Nu a căzut nici pic de păr când le-am spălat dar acum să vedem cum se comportă pe parcurs. Și zic că sunt bune și mă declar mulțumită pentru că le-am analizat prin comparație cu altele. Dețin mini setul de la Chanel de câțiva ani, un alt set de bază Estée Lauder, setul Starter Real Techniques și altele (în poze am pus doar ce folosesc din ele).pensule.chanel.esteelauderreal

Nu știu dacă vă este de folos articolul meu duo, dar sper că v-a plăcut.

Aș vrea să știu dacă aveți la activ mici proiecte DIY sau dacă aveți astfel de idei, le aștept cu mare drag. Eu abia am început seria. 😀

Pe curând!

Comments (23)

  1. Alex Make-up

    Foarte ingenios!
    Pensulicile arata foarte bine, vad ca au un pret imbatabil!
    Te pup!

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Ms Alex! Au si pret bun intr-adevar.
      Te pup si eu!

      Reply
  2. Nicoleta Alexandra Badea

    Ce frumoase au iesit!

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Mulțumesc!!

      Reply
  3. Claudia s

    Imi place rezultatul,au iesit foarte bine cutiile.Si nu mi se pare ciudat deloc cum stau pensulele in ele. Am si eu cateva proiecte in cap, le voi pune pe FB ,sper sa nu uit sa fac poze.

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Imi plac tare mult proiectele DIY, pe Pinterest se gasesc o groaza de idei, numai timp de rasfoit sa ai. Si de realizat desigur :P.

      Reply
  4. Ana Maria Blog

    Foarte draguta postarea ! Imi place ideea cu cele 2 cutii, e de retinut 🙂

    http://anamariaben.blogspot.ro

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Multumesc Ana!

      Reply
  5. Camelia

    Ti-au iesit misto, imi plac. 🙂

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Ms Camelia!

      Reply
  6. Adina

    nice work 🙂

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Thanks Adina!

      Reply
  7. Rokoll@

    Cutii de lapte am … Cred ca voi face si eu ceva asemanator! Arata bine si par practice

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Te sustin in cazul asta :P. Eu nu am unde dar mi-ar placea sa insir vreo 10 cutii de-astea albe undeva pe balcon si sa pun in fiecare cate un ghiveci mic cu ceva.

      Reply
  8. Oribeauty

    Este foarte frumos ce ti-a iesit din cutiile de lapte.Chiar nu ma gandisem la asta.

    https://nicoletaadumitru.wordpress.com/

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Ma bucur ca iti place 😀

      Reply
  9. Camelia Andrasescu

    Foarte dragut proiectul tau. Este bine ca ai notat toate detaliile, chiar mi se par utile. Rezultatule unul foarte placut, intr-adevar!
    Si de pensule e bine ca am aflat. Intotdeauna e de dorit sa stii cate ceva inainte de a te arunca sa cumperi un nou set de pensule !
    Te pup draga Fede!

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Multumesc draga Camelia, ma bucur ca ti-a placut si tie :P.
      Imi plac mult proiectele DIY, sunt asa de multe pe care le-as face dar nah..nu e timp si nici spatiu ca sa fiu sincera.

      Te pup si eu!

      Reply
  10. fashiondoctor

    o idee grozava! love diy! puppp

    Reply
    1. Federova (Post author)

      Indeed! Pup si eu!

      Reply
  11. irina lemnaru

    foarte ingenioasa ideea
    sa mai publici articole pe tema asta
    eu ma tot gandesc ce cutiute de depozitare a cosmeticelor gen lotiune de corp, demachiant sa folosesc , sa stea bine pe marginea cazii.

    am avut din ratan dar se umezesc

    Reply
    1. Federova (Post author)

      O sa mai fac genul asta de postari cu siguranta, dar probabil nu asa de des cum as vrea eu.
      Pe marginea cazii merg cosuletele acelea mici din plastic.

      Reply
      1. irina lemnaru

        mersi de pont. o sa caut sa vad daca gasesc ovale cum as vrea eu

        Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *